50. ročník pochodu Praha Prčice

Jdi do Prčic 

Toto úsloví nalezneme i ve známé vlastivědné práci učitele Čeňka Habarta Sedlčansko – Sedlecko – Voticko. Název Prčice je vysvětlován tak, že jde o hrad prčemi (prkny) ohrazen.

První ročník s oficiálním názvem Pochod Praha – Prčice se konal roku 1966. Na pochod vyrazilo 469 účastníků. Pršelo celou cestu a do cíle došlo 350 mužů a žen.

Petrovičtí turisté se akce zúčastnili dle naší kroniky poprvé roku 1980 a na trase 25 km šlo z Krásné Hory 35 osob a z Milevska 5 osob. Také v dalších letech petrovičtí turisté nechyběli. V r. 1981 šlo 50 turistů, r. 1982 pak 37, 14.5.1983 to bylo 45 turistů

Naše kronika k datu 19.5.1984 uvádí: Letos poprvé „naše“ trasa Petrovice – přes Obděnice, Myslkov, Zvěřinec, Kvasejovice. Pochodu se zúčastnilo 300 turistů. Následující rok k datu 17.5.1985 je uvedeno: Praha – Prčice. Už po druhé je jedna z tras vedena z Petrovic. Náš oddíl zajišťoval start v Petrovicích a kontrolu v Myslkově. Bylo špatné počasí, pršelo a pochodu se zúčastnilo 200 turistů.

Počty startujících turistů z Petrovic se stále zvyšují. V roce 2012 šlo 654 účastníků, v r. 2013 pak 586. Letos 16.5., kdy se šel už padesátý ročník, byl po šestnácti letech znovu nejvíce navštíven. Za krásného a slunného dne z 15 míst startovalo 21928 pochodníků. Z Petrovic šlo 840 lidí, zřejmě zatím nejvíc v historii pochodu. Naši trasu mnozí turisté označují za nejkrásnější. Oceňují zejména krásné výhledy do petrovické kotliny, přírodní výtvory našeho kraje kamenů. Na start v základní škole se dostavili lidé z celé republiky. Na př. z Tábora, Příbrami, Českých Budějovic, Brna, Ústí nad Labem, Teplic a z Jindřichova Hradce plně obsazený autobus. Z Petrovic na 30 km pochod si také vyšlápli na „svatební cestu“ čerství novomanželé Topičovi, kteří den před tím řekli své ANO přímo na rozhledně Hodětín.
Všichni účastníci obdrží na startu velkou mapu všech tras, kde se vyznačením razítka stvrzuje průchod kontrolním punktem. Na naší trase u rozhledny Hodětín, v Obděnicích u hospody a jeden punkt je tajný. V cíli obdrží plastovou botu.Letos byla zlatá.

V cíli na prčickém náměstí byla v prodeji velmi pěkná kniha autorek Taťány Součkové a Šárky Rámišové Pochod Praha – Prčice (padesát ročníků 1966 – 2015). Kniha šla na dračku a na autorské podpisy byla fronta, taktéž jako vždy, na fotografování u prčické boty.

Na zdárném zvládnutí naší trasy letošní 50 se podíleli trasíři, punktovníci, organizátoři na odpichu a další prčouni: Václav Trča, Franta Kříž, Jirka Divoký, Josef Heřmánek, manželé Marie a Jarda Šnajdrovi, manželé Vlaďka a Pavel Kdolských a Václav Kdolský. Dík všem a také OÚ Petrovice a ZŠ Petrovice.

Text a foto Václav Kdolský